Categories
Про країни

Наполеонівські війни

З 1799 по 1815 р. у Європі велись кровопролитні війни. З одного боку виступала Франція на чолі з Наполеоном, з іншого — Англія, Австрія, Росія, Пруссія.

У 1799 р. у Франції до влади прийшов У Наполеон Бонапарт (1769-1821). Проголосивши себе першим консулом, він спробував подолати хаос, що панував у країні після Великої французької революції. У 1804 р. відбулася коронація Наполеона. Імператор ввів у дію новий звід законів (Кодекс Наполеона), який проголошував рівність усіх і свободу віросповідання.

Завоювання Європи

Наполеон мав намір підкорити собі всю Європу. Його війська розгромили австрійську армію у битвах при Маренго в 1800 р. та Аустерліці в 1805 р. Прусське військо зазнало поразки в битві при Йєні в 1806 р. а в 1807 р. під Фрідландом війська Наполеона здобули перемогу над російською армією. У 1808 р. Наполеон завоював Іспанію і посадив на престол свого брата. В 1812 р. Наполеон напав на Росію, але зазнав нищівної поразки. З цієї миті розпочався період розпаду Французької імперії. В 1814 р. Наполеон зрікся престолу і його було заслано на острів Ельба.

Стратегія і тактика

Наполеон намагався відрізати супротивника від резервів та провіанту і примусити прийняти бій на вигідній для французів позиції. Його звична тактика була такою: артпідготовка, обманний удар по флангу, потім потужний удар у центр позиції супротивника, який розрізав його армію надвоє. А потім було оточення ворожих сил.