Categories
Про сім'ю

Можливі стилі поведінки при конфліктах

Раз ми завели розмову про конфлікти, доцільно буде поговорити про те, як їх вирішувати. Іншими словами, мова піде про стилі поведінки в момент сварки.

Розмови

Спокійна й відверта розмова – це ідеальний стиль поведінки при конфліктах. Якщо ви здатні вирішувати накопичені проблеми саме таким способом, вас можна тільки привітати: ви – еталон, на який слід рівнятися. Саме такий стиль поведінки при сварці оптимальний: спокійно викладені, аргументовані претензії діють куди сильніше, ніж самий бурхливий скандал.

Розмова дозволяє і вам, і вашій дружині спокійно викласти свою думку з питання, що хвилює вас обох питання і швидше прийти до взаємоприйнятного угоди.

Сцени

Бурхлива сцена – менш вдалий спосіб вирішення конфліктів, однак все до неї хоча б зрідка вдаються. Взагалі, в самому понятті «сцена» є театральний підтекст. Уміло проведене «уявлення» може допомогти досягти бажаного. У будь-якому разі це краще щоденного пиляння або недоброзичливого мовчання. І все-таки зловживати скандалами не варто, оскільки вони принижують і вас, і вашу дружину.

Мовчанка

Недоброзичливе мовчання – самий, мабуть, неприємний стиль поведінки при конфліктах. Всі інші відрізняються від цього хоча б тим, що протиборчі сторони в якій би то не було формі доносять один до одного свою думку з приводу того, що відбувається. Тут же – повне мовчання. Провинилася сторона, спілкування з якою несподівано зводять до мінімуму, часто навіть не може зрозуміти, у чому, власне, вона винна. І добре, якщо це мовчання не триватиме довго … Так ні ж: деякі подружні пари ставлять своєрідні рекорди, не розмовляючи протягом декількох днів, і навіть місяців і, зводячи спілкування один з одним, до загальних фраз типу «Я пішов», «Поки», «Передай, будь ласка, сіль».

Стилі поведінки при конфліктах ми не даремно розташували саме в такому порядку. Почали ми, як уже сказано було, з вершини, до якої треба прагнути. А інші стилі поведінки при конфліктах ми розташували в порядку убування їхньої користі.

Таким чином, виходить наступна шкала: краще вже пиляти, ніж мовчати, краще закочувати сцени, ніж пиляти, і, нарешті, краще просто відверто поговорити про наболіле, ніж затівати бурхливу сварку.

Сваритися треба вміти

Правильно: сваритися треба вміти. Можливо, вам доведеться пройти кожну ступінь шкали стилів поведінки при конфліктах. Однак пам’ятайте про те, що інший раз корисно і проскочити одну-дві з них: ваша мета – спокійне подолання конфліктної ситуації.