Categories
Про природу

Мавпи та інші примати

Мавпи, зокрема людиноподібні, належать до групи ссавців, відомих під назвою примати, куди також входить і людина.

Звичайні мавпи відрізняються від людиноподібних тим, що у них є хвости, хоч іноді і дуже короткі. Це розумні істоти з добре розвинутим мозком, які легко піддаються навчанню. Вони живуть сім’ями чи великими колоніями, проводять чимало часу, дбаючи одне про одного і доглядаючи малят. Людиноподібні мавпи — найближчі родичі людей.

Життя на деревах

Мавпи — дуже рухливі, активні істоти, які мають чудовий зір. За винятком південно-американської нічної мавпи, вони не сплять удень, а сплять уночі. Більшість мавп живе на деревах і стрибає з гілки на гілку з дивовижною легкістю. Вони чіпляються за гілки і руками й ногами, а деякі південно-американські мавпи вміють три¬матися за гілку навіть хвостом. Бабуїни, дуже великі мавпи, живуть переважно на землі, хоч на ніч залазять на дерева. Через гострі мордочки і великі зуби вони більше схожі на собак, ніж на мавп.

Дві групи мавп

Існує близько 130 видів мавп, з яких більшість живе в тропіках чи субтропіках. Вони діляться на дві великі групи — мавпи Нового Світу, які живуть у Південній і Центральній Америці, та мавпи Старого Світу, які живуть в Африці і Азії. Ці дві групи розрізняють за формою носа. Мавпи Нового Світу мають широкі носи з ніздрями, спрямованими вбік. У мавп Старого Світу носи вужчі, а ніздрі «дивляться» вниз.

Найбільша людиноподібна мавпа

У лісах Старого Світу живе 13 видів людиноподібних мавп; в Америці їх немає. Горила, шимпанзе та карликовий шимпанзе живуть в Африці. Горила, маса якої досягає 200 кг, є найбільшим і найсильнішим приматом. Звичайно вона пересувається на чотирьох кінцівках, упираючись у землю кулаками. Горили зовсім не злі тварини, як вважають.

Розумні істоти

Шимпанзе схожі на невеликих горил, але в них світліші морди. Вони живуть великими колоніями, що налічують інколи до 100 особин. Шимпанзе — найрозумніші з усіх людиноподібних мавп; вони вміють використовувати найпростіші інструменти для добування їжі.

Азіатські людиноподібні мавпи

Орангутани та 9 різновидів гібонів живуть у Південно-Східній Азії. Орангутани досягають заввишки 1,3 м, якщо стануть на повен зріст, а їхні тіла вкриті досить рідкою рудувато-бурою шерстю. Гібони — невеликі людиноподібні мавпи, які рідко коли важать понад 6-7 кг, вони чудові акробати. Гібони використовують свої дуже довгі руки для того, щоб з дивовижною легкістю стрибати по деревах. На відміну від шимпанзе, гібони та орангутани рідко спускаються на землю.

Вегетаріанці

Мавпи переважно вегетаріанці, хоч досить часто їдять комах та інших дрібних тварин. Шимпанзе можуть навіть ловити інших мавп та маленьких антилоп. Фруктів у тропіках завжди достатньо, і вони є основною поживою для більшості мавп, включаючи людиноподібних. Горили та деякі інші мавпи живляться переважно листям та молодими пагонами.

Інші примати

У лемурів та лінивців мозок менш розвинутий, ніж у мавп, і їх часто називають нижчими приматами. їхні морди більш витягнуті і гострі, ніж у більшості інших приматів. Живуть вони здебільшого на деревах, живлячись фруктами, листям та комахами. Нижчі примати ведуть переваж¬но нічний спосіб життя, тому в них великі очі. Лемури водяться тільки на острові Мадагаскар, недалеко від східного узбережжя Африки. Ліси, де живуть примати, постій¬но вирубують. Нові посадки вирубують так швидко, що дикі тварини не встигають там поселитися. Десяткам видів мавп загрожує цілковите зникнення з поверхні Землі.