Categories
Про країни

Міфи й легенди

Міфи й легенди — усні перекази про богів та героїв, які передавалися з покоління в покоління. У них відбилися уявлення людей про навколишній світ.

У давні часи, коли люди володіли дуже незначними знаннями, незрозумілі й таємничі явища природи вони пояснювали проявом волі богів. До створення писемності міфи і легенди передавались з покоління в покоління усно. Вивчаючи міфи, ми можемо більше дізнатись про життя народів у давнину.

Герої та їхні подвиги

На відміну від міфів, де головними персонажами були боги, в основі легенд — життя звичайних людей та реальні події. Але, передаючи з покоління в покоління, їх прикрашали, а героїв наділяли надзвичайними здібностями. У кожній країні — свої легенди. Найдревніша із записаних легенд, що дійшли до нас, — шумерська легенда про Гільгамеша. Гільгамеш — напівлегендарний правитель міста Урука в Шумері (XXVIII ст. до н. є.), який мандрував у пошуках таємниці безсмертя.

Пояснення незвіданого

У кожного з народів для пояснення природних явищ були свої міфи. Древні греки вірили, що Сонце — це бог Аполлон, який їде по небу на вогняній колісниці. Древні єгиптяни вірили, що Сонце — це бог Ра, який пливе по небу в своєму човні.

Створення міфів

У більшості народів давнини були свої уявлення про походження світу. Чимало міфів розповідає про те, що з самого початку була порожнеча, темрява чи вода. З цього нічого з’явився Бог, який сотворив світ. Згідно з давнім індійським міфом, світ почався з того, що людиноподібна істота розділилась на чоловіка і жінку. Від їхнього шлюбу з’явилась людська раса, а згодом — тварини.

Боги за роботою

Головні персонажі більшості міфів — боги. їхні діяння залежали від того, що уявлялось людям давнини найважливішим. Наприклад для ацтеків Мексики велике значення мало землеробство, і тому вони поклонялись разом з іншими богами ще й кукурудзяним божествам. Боги мореплавства у вікінгів здебільшого відповідали за перемогу в морських битвах.

Обитель богів

Згідно з давніми міфами, боги звичайно належали до однієї «сім’ї». Часто вони виглядали і поводилися, як люди. У них були свої оселі, як правило, на небесах чи на вершинах гір, оскільки боги повинні були бути всевидющими. Деякі боги жили в священних гаях чи в морських глибинах. Але, наприклад, в африканських міфах верховне божество жило на землі.

Епічні поеми

Древні греки та римляни складали про богів та героїв епічні поеми. Серед них — поеми давньогрецького поета Гомера «Іліада» та «Одіссея», які дійшли до нас. Він створив їх у VIII ст. до н. е., але й досі вони вважаються шедеврами світової літератури.