Categories
Про природу

Гори й долини

У результаті руху та деформації земної кори утворились гори (високі ділянки суші) та долини (низькі рівні простори).

Гори є природними перешкодами для зв’язків між людьми, тоді як долини забезпечують нас чудовими торговельними шляхами, місцями для поселень, а також сільськогосподарськими угіддями. Деякі гори розташовані на дні моря. Одна з них, Мауна-Кеа, яка піднімається з дна Тихого океану біля Гавайських островів, вища за Еверест (її загальна висота 10 203 м).

Неспокійна земля

Гори виникали протягом мільйонів років як результат тектонічної активності — руху ділянок земної кори. Кора Землі складається з велетенських твердих плит, які перебувають у безперервному русі. Найвищі гори є водночас і наймолодшими. Найдовше гірське пасмо на землі — Анди (протяжністю 7200 км) — формується в міру того, як Тихоокеанська плита занурюється під Американську. Найвище гірське пасмо — Гімалаї — це результат зіткнення Індійської плити з Азіатською.

Вічна руйнація

Тільки-но на земній поверхні утворюється гора, на неї одразу ж починають діяти вітер і вода, викликаючи ерозію, тобто руйнування гірських порід. Вода, яка стікає з гірських вершин, поступово збирається в струмки та річки, які прорізають собі річища в гірських схилах. Льодовики лишають після себе цілі долини. Інші долини, наприклад долини в Африці (Східно-Африканська рифтова система), виникли в результаті зміщення великих ділянок земної кори.